Instalacja miedziana
Rurki miedziane cenione są zwłaszcza za swą uniwersalność. Z uwagi na to, że miedź jest materiałem plastycznym, trwałym, odpornym na wysoką temperaturę i łatwym w montażu, z powodzeniem znajduje zastosowanie w instalacji wodociągowej, grzewczej czy gazowej.
Miedź jest przy tym niepalna, odporna na chlor, bardzo trwała i mocna, a ta wytrzymałość pozwala na eksploatację przez naprawdę długie lata. Dodatkowo gładka powierzchnia rur z miedzi w połączeniu z jej właściwościami antybakteryjnymi powoduje, iż nie osadzają się na ich ściankach bakterie i glony. Z tego powodu rury miedziane są również mniej podatne na korozję. Warto odnotować, że przez ścianki rur miedzianych słabo przenikają gazy, co zapobiega pogorszeniu się jakości wody.
Miedź nie jest jednak materiałem idealnym, a jej stosowanie wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Jeśli woda przepływająca przez instalację miedzianą jest miękka i zawiera duże ilości agresywnego dwutlenku węgla, to powoduje on utlenianie się wewnętrznej warstwy rur, a więc korozję. Uwalniane wówczas jony miedzi przedostają do wody, co skutkuje powstaniem zielonkawych zacieków na umywalkach, wannach czy zlewozmywakach. Korozja instalacji miedzianej przede wszystkim jednak powoduje znacznie szybsze zużycie rur. Nie zaleca się więc wykonywania instalacji z miedzi na terenach, gdzie woda ma wyżej opisane właściwości, np. w Polsce w rejonach górskich.