Instalacja stalowa

Podstawowymi zaletami stali są jej własności mechaniczne. Stal jest wytrzymała na rozciąganie, zginanie i ściskanie – pozwala to na układanie nawet długich instalacji bez dodatkowych podpór. Instalacje stalowe sprawdzają się też tam, gdzie rury narażone są na obciążenia mechaniczne.

Stal jest materiałem szczelnym – przez rury stalowe nie przenikają gazy z otoczenia zewnętrznego (np. tlen). Jest też odporna na oddziaływanie promieni UV – pod ich wpływem własności stali nie ulegają pogarszaniu. Stal jest odporna na wysokie temperatury – można z niej wykonywać nie tylko instalacje wody użytkowej (zimnej i ciepłej), ale też instalacje grzewcze.

Stal jest podatna na korozję. Dotyczy to szczególnie przewodów, którymi płynie woda o stosunkowo niskim (poniżej 7) pH. Może to powodować uszkodzenie powłoki z cynku. Ze względu na dość dużą chropowatość ścianek rur stalowych tworzą się osady złożone ze związków żelaza i błony biologicznej. Sprawia to, że pogarsza się jakość wody (zawartość żelaza) oraz jej parametry mikrobiologiczne. Z tego powodu rury stalowe muszą być płukane, co podwyższa koszt ich eksploatacji; zaś woda musi być dwukrotnie chlorowana (by nie rozwijała się błona biologiczna), co negatywnie wpływa na jej smak i zapach. Instalacja z rur stalowych najsłabiej wytłumia drgania, co powoduje, że jest najgłośniej pracującą instalacją (w porównaniu z miedzią czy tworzywami sztucznymi).