Jak odetkać rurę?
Często zdarza się, że zapcha się syfon, dlatego nie wato stosować od razu środków chemicznych czy próbować przepychać go czymkolwiek. Syfon to urządzenie znajdujące się bezpośrednio pod zlewem lub wanną. Jego zadaniem głównym jest niedopuszczenie do wydostawania się gazów z rury kanalizacji do pomieszczenia. Aby sprawdzić syfon należy podłożyć miskę (po odkręceniu wylecą z niego brudna woda wraz z nieczystościami). Następnie należy syfon odkręcić, wyczyścić możliwie dokładnie i zamontować z powrotem. Po takim zabiegu należy jeszcze sprawdzić czy nigdzie nie cieknie z syfonu i można udrożnic odpływ dodatkowo przy użyciu środków chemicznych.
Wybór metody udrażniania zależy od miejsca i stopnia zapchania. Mamy do wyboru:
Przepychaczka - gumowy kielich z drewnianym uchwytem - popularne, proste urządzenie, jednak nadaje się tylko udrażniania samych odpływów. Kielich przyciska się mocno do odpływu, zasysając go, a następnie odciąga. Czynność powtarza się kilkakrotnie.
Środki chemiczne do udrażniania rur
Niezmiernie ważne jest właściwe postępowanie z sypkimi środkami udrożniającymi, ponieważ mogą one całkowicie zapychać kanalizację. Z takim problemem trudno sobie radzi nawet największy specjalista. Problem ten pojawia się, gdy proszek wsypujemy do niedrożnej już rury - dociera on z wodą do miejsca zatoru, po kilku godzinach woda powoli spływa, ale sam środek kamienieje. Efekt będzie taki, jakbyśmy instalację zapchali gipsem. Wtedy pozostaje nam tylko wezwać specjalistę z maszyną ciśnieniową, a jeśli to nie pomoże (choć na szczęście rzadko) czeka nas prucie ścian, demontaż zatkanego odcinka i ponowny montaż drożnej rury. Bezpieczniejsze w użyciu są środki w płynie/żelu, jednak raczej nie poradzą sobie one z zatorem całkowicie korkującym przepływ. Zdania na temat okresowego czyszczenia rur chemicznie są podzielone, jednak bezspornie najlepszą metodą jest zapobieganie zatorom poprzez np. stosowanie sitek na włosy/resztki i zlewanie tłuszczy do śmieci a nie kanalizacji.
Sprężyna (spirala) - zwinięty drut stalowy z ostrą końcówką, zakończony korbą. Wprowadza się go do zatkanej rury, jednocześnie kręcąc korbą. Gdy drut trafi na zator, rozbija go. Do obsługi sprężyny przydają się dwie osoby - jedna wprowadza drut do rury, a druga wkręca do momentu udrożnienia. Sprężyna jest dobrym rozwiązaniem przy zatorach powstających głębiej. Na rynku dostępne są sprężyny różnej długości, także w wersji elektrycznej.